zdrowie

Co to jest joga?

Co to jest joga? Otóż, Patanjali w swoim słynny traktacie „Jogasutry” mówi jasno: „Joga jest to powściągnięcie zjawisk świadomości” i wieńczy to kolejnym zdaniem – „Wtedy widz utrzymuje się w swojej właściwej naturze”.

Jest to niewątpliwie jasna definicja. Zajmując się samym pochodzeniem słowa „yoga”, pochodzi ono od sanskryckiego rdzenia „yuj” i znaczy to „kierować, skupiać uwagę” i z drugiej strony „jarzmo” bądź też „powściągać”. Joga właściwie od zawsze była sposobem na utrzymanie harmonii duszy i ciała oraz dobrej psychofizycznej kondycji z higieną ciała.

Joga to również jeden ze zdecydowanie najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Ma swojego ducha, posiadającego ponadczasowy byt. Uznaje ona prawo karmana i samsara (koła wcieleń). Wyzwolenie płynące z szeregu jogicznych ćwiczeń nie przychodzi bez pracy, ani od razu – dokonuje się poprzez odpowiedni trening.

Myśl przewodnia w jodze to możliwość osiągnięcia poprzez medytację, ascezę czy koncentrację oświecenia. Joga stała się w ostatnim czasie bardzo popularna w Polsce.

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/yoga-1439558