Stanik sportowy
bielizna,  hobby,  kobieta,  wygląd

Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

Aktywność fizyczna jest zdrowa, ale żeby była zdrowa także dla naszego biustu niezbędne jest dobranie właściwego biustonosza. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, aby mieć pewność, że piersi będą w danym staniku bezpieczne podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jak dobrać stanik sportowy? I dlaczego naprawdę jest potrzebny?

Jakie funkcje pełni biustonosz sportowy?

Podstawowym zadaniem stanika sportowego jest unieruchomienie biustu. Dobrej jakości biustonosz sportowy potrafi amortyzować drgania i ograniczać ruchy biustu o 74 %, podczas gdy zwykły biustonosz tylko o 38 %. Jest to istotne ponieważ podczas intensywnego wysiłku fizycznego piersi są w ciągłym ruchu. Dobrym przykładem jest bieganie, podczas którego biust unosi się przy każdym kroku o około 9 cm. Dlatego nawet krótki bieg to wiele wysiłku dla naszych piersi, które nie mają chroniących je mięśni.

Biust zbudowany jest ze skóry oraz sieci pasm tkanki łącznej. W wyniku ruchu tkanki mają tendencję do rozciągania się. Powoduje to, że biust traci jędrność i staje się obwisły. Niestety jest to proces nieodwracalny, ponieważ rozciągnięta tkanka nie wraca do wcześniejszego kształtu. Właśnie dlatego wybór stanika sportowego jest tak ważny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stanika sportowego?

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru biustonosza. Piersi powinny się całe mieścić w miseczkach, a nie z nich wystawać. Taśma pod biustem nie może być zbyt ciasna, ale nie powinna też unosić się do góry. Większość staników ma regulowane ramiączka, które pozwalają odpowiednio je dopasować.

Do małego lub średniego biustu odpowiednie są tak zwane compression bra, czyli staniki sportowe które minimalizują ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej. Jednak przy większym biuście należy wybrać model oferujący większą stabilność poprzez unieruchomienie każdej piersi osobno.

Typ stanika sportowego trzeba też dopasować do wykonywanej dyscypliny sportu. Poziom podtrzymania biustu jest zazwyczaj określony przez producenta, i tak do intensywnego ruchu należy wybrać stanik najbardziej stabilizujący, a nawet taki absorbujący wstrząsy.

Photo by bruce mars from Pexels