kultura

Kilka słów o kulturze osobistej

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zasady savoir-vivre były bardzo dobrze znane większości społeczeństwa. Obserwując dzisiejsze społeczeństwo możemy mieć wrażenie, że wiele osób ma problem z zachowaniem kultury osobistej.

Na bycie kulturalnym składa się wiele obszarów: przywitania, wizyty, wygląd, słownictwo i zachowanie w codziennych sytuacjach. Duży problem możemy zauważyć w obszarze stosowania pozdrowień. Na nowoczesnych osiedlach bardzo często zdarza się, że sąsiedzi w ogól nie mówią sobie Dzień Dobry. Dotyczy to nie tylko najmłodszych ale także osób w średnim wieku.

O przywitaniach, podziękowaniach bardzo często zapominamy także w sklepach. W środkach zbiorowej komunikacji młodzi coraz rzadziej ustępują miejsca starszym. Brak kultury osobistej widoczny jest także w kontaktach sąsiedzkich.

Dość powszechne jest zakłócanie ciszy nocnej, wyrzucanie śmieci przez balkony czy niewłaściwe parkowanie. Kulturalne zachowanie jest niezwykle ważne. Małe dzieci powinny być uczone już w przedszkolu jak należy się zachowywać. Swoją rolę wychowawczą powinna także wypełniać szkoła.

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/simply-beauty-1501139