nadwaga

Nadwaga – zagrożenie dla kręgosłupa

Nadwaga jest poważnym problemem, z którym boryka się coraz większa grupa Polaków. Jedni cierpią z jej powodu z własnej winy: łakomstwa, braku ruchu, u innych zaś nadwaga jest uwarunkowana genetycznie. Bez względu na swe przyczyny, nadwaga może poważnie zagrażać zdrowiu i w znacznym stopniu obniżać jakość życia. Wśród wielu problemów związanych ze zbyt wielką masą ciała pojawiają się również problemy z kręgosłupem.

Nadwaga a zagrożenie dla kręgosłupa

Im większa masa ciała – tym gorzej dla kręgosłupa. Dla niego zaś najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, która najmocniej obciąża kręgosłup lędźwiowo – krzyżowy. Innym problemem związanym z nadwagą i stanem kręgosłupa jest brak ruchu. Niestety – większość osób borykających się z problemem zbyt wysokiej masy ciała prowadzi mało aktywny tryb życia.

Brak ruchu oraz spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej sprawiają, że kręgosłup nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia ze strony mięśni. W efekcie przeciążony kręgosłup staje się bardziej podatny na urazy, zmiany zwyrodnieniowe oraz deformacje, co jeszcze bardziej utrudnia życie i codzienne funkcjonowanie osobom otyłym.

http://pl.freeimages.com/photo/fat-women-1-1523026