wszystkie,  zdrowie

Niebezpieczny ból szyi i kręgosłupa

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego boli was szyja i kark. No cóż te części ciał nie mają lekkiego życia z nami. Bólem okazują nam swe niezadowolenie z naszej pracy przed komputerem, czy jazdy samochodem. Kręgosłup jest konstrukcją wytrzymałą, ale gdy miarka się przebierze zacznie nam mocno dawać w kość.

Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa są zmiany zwyrodnienia. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w chwili poruszania szyją i pochylania głowy. Z kolei ból punktowy, przypominający ukłucie jest wynikiem chwilowego przeciążenia.

W takich chwilach wystarczy rozmasować bolące mięśnie i dobrze wypocząć. Bóle szyi czy karku nie zawsze oznaczają urazy kręgosłupa. Mogą być związane z chorobami zębów, zatok czy nadciśnieniem. Jednak bólu szyi i karku nie wolno lekceważyć. Przecież w szyjnym odcinku kręgosłupa znajduje się rdzeń kręgowy, ważne tętnice i korzenie nerwów rdzeniowych.

Lekceważenie bólu kręgosłupa może prowadzić do zaburzeń równowagi, zaburzeń funkcji mózgu i ucha wewnętrznego, czy powikłaniami neurologicznymi. Dlatego w przypadku uporczywego bólu kręgosłupa i szyi należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a on powinien skierować nas do specjalisty