psychologia

Stres

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy narażeni nieustannie na stres. Ciągle gdzieś się spieszymy, dużo pracujemy, a mało odpoczywamy. Mało czasu poświęcamy na relaks i odstresowanie swojego organizmu.

Zatem psycholog ma wciąż ręce pełne roboty. Nerwice to jedne z najczęściej występujących zaburzeń, u podłoża których leżą problemy emocjonalne, jak również dysfunkcje różnych narządów naszego organizmu. To, na co cierpi pacjent można określić mianem natręctwa czy też fobii.

Interesujący jest natomiast fakt, iż taki pacjent przejawiający zaburzenia nerwicowe jest całkowicie świadomy tego, że jego zachowania są absurdalne. Pomimo jednak takiej świadomości, raz za razem powtarza on te dziwne zachowania.

Psychiatra mogą zatem w dość prosty sposób odróżnić nerwicę od psychozy. Nerwica to zaburzenia, o których pacjent ma świadomość, natomiast psychoza to zaburzenia psychiczne z niemalże całkowitym brakiem świadomości nienormalnego zachowania.

Główną przyczyną irracjonalnych zachowań pacjenta chorego na nerwicę jest lęk, który również może zaburzać sen, powodować zmniejszenie aktywności seksualnej, a nawet wywoływać brak łaknienia.