Terapia u psychologa
rozne

Terapia u psychologa

Czasy w których aktualnie żyjemy wymuszają na nas ciągłą pracę, funkcjonowanie w napięciu i borykanie się z dużą ilością stresów. Spora część osób ma trudności z radzeniem sobie z przeciwnościami losu, jakie napotykamy na co dzień na swojej drodze i potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby sobie z nimi poradzić.

Niestety często jeszcze w Polsce wizyty u psychologa obarczone są pewnego rodzaju tabu i klienci wstydzą się do nich przyznać przed bliskimi lub przyjaciółmi, a w gorszych przypadkach lęk pozbawia ich w ogóle inicjatywy co do zgłoszenia się po pomoc psychologiczną. Tymczasem czy jest się czego obawiać?

Po pierwsze musimy pamiętać, że psycholog musi przestrzegać kodeksu etycznego psychologa, który mówi między innemu o dochowaniu tajemnicy zawodowej. Specjalista może być z niej zwolniony tylko w wyjątkowych przypadkach, na przykład przez sąd. W innych razach nie ma po prostu możliwości, aby osoby postronne dowiedziały się o tym, z czym klient do psychologa przyszedł i mogą dowiedzieć się o tym wyłącznie od samego klienta.
Warto skusić się przynajmniej na jedną lub dwie pierwsze wizyty, które są zwykle wizytami konsultacyjnymi.

Właśnie wtedy psycholog rozmawia ze swoim nowym klientem wstępnie odnośnie jego problemu, zastanawiają się oni wspólnie nad tym, ile sesji trzeba będzie poświęcić na rozważanie danego problemu i ustalone zostają wszystkie ważne kwestie, takie jak na przykład finansowa. Czasem może okazać się, że konkretny psycholog nie zajmuje się sferą, o którą chciałby zadbać pacjent.

Wtedy pacjentowi polecany jest inny specjalista, który ma większe doświadczenie w danym obszarze. Warto również na wstępnych konsultacjach zadawać psychologowi jak najwięcej pytań odnośnie wszystkiego, co jest dla nas niejasne, ponieważ pomoże to zmniejszyć stres przed kolejnymi spotkaniami. Należy również nastawić się optymistycznie i nie wstydzić się swoich problemów. Czasem dla nas mogą wydawać się błahe, ale każda rzecz, która powoduje cierpienie lub dyskomfort jest ważna uwagi. Z drugiej strony nie martwmy się również o to, czy problem nie jest zbyt poważny, ponieważ psychologowie mają zazwyczaj doświadczenie z wieloma różnymi pacjentami.

Jeśli chcesz zbudować trwały i satysfakcjonujący związek zobacz co oferujemy w tym kierunku. Psychoterapia Warszawa Mokotów. Sprawdź nas.